Główna
Komponenty plastikowe oraz metalowe mają obecnie coraz bardziej skomplikowane geometrie. Stawia to wiele wyzwań w procesie obróbki, coraz częściej okazuje się, że konwencjonalne metody są niewystarczająco efektywne lub nawet niemożliwe do zrealizowania. Usunięcie odpadów po termoformowaniu, wycięcie otworów lub innych kształtów w elementach automotive to procesy, które mogą być bardzo czasochłonne.
Z pomocą przychodzi DRAGON - zrobotyzowane stanowisko do laserowej obróbki tworzyw sztucznych i metali. Umożliwia szybkie i dokładne cięcie, spawanie oraz znakowanie trójwymiarowych detali za pomocą lasera CO2.
Innowacyjny moduł optyczny umożliwia prowadzenie wiązki lasera wzdłuż ramienia robota przemysłowego. Układ prowadzenia wiązki nie ogranicza ruchów robota, ani jego precyzji.
W zależności od konfiguracji głowica laserowa może być umieszczona na ramieniu robota (moc średnia do 150W) bądź poza stanowiskiem (moce do 6kW). Optymalizujemy w ten sposób całkowity koszt inwestycji w zależności od rodzaju i grubości obrabianego materiału, zaś robot dysponuje znaczną dynamiką ruchów niezależnie od mocy źródła. Modularna budowa umożliwia również dalszą rozbudowę w zależności od przyszłych potrzeb zakładu.
Możliwa jest obróbka niemal wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych, w szczególności polipropylenu, polietylenu oraz ABS-u. Zastosowanie robota umożliwia obróbkę detali o skomplikowanej geometrii w obszarze 2x2x1.5m. Wiązka lasera CO2 sprawia, że nie jest konieczna obróbka wykańczająca, krawędź jest dostosowana do końcowych wymagań produktu, pozbawiona zadziorów, odchodzi więc konieczność gratowania.
Zastosowanie lasera sprawia, że unikamy również kontaktu głowicy roboczej z obrabianymi elementami, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń, zaś głowica robocza nie ulega zużyciu mechanicznemu. Opracowany układ odprowadzania ciepła ze zwierciadeł oraz pyłoszczelna konstrukcja zabezpieczają tor optyczny przed wypaleniami spowodowanymi przedostaniem się zanieczyszczeń. Doprowadzany pod wysokim ciśnieniem gaz asystujący jednocześnie poprawia parametry cięcia, jak również chroni soczewkę wyjściową przed oparami pochodzącymi z obrabianych tworzyw.
Układ chłodzenia
Straty mocy lasera na zwierciadłach powodują nagrzewanie się tych elementów optycznych. Stanowiska z laserem o mocy do 150W wymagają jedynie pasywnego chłodzenia, które zapewnia właściwie dobrany materiał samego zwierciadła. Dla laserów o większych mocach został opracowany układ chłodzenia cieczą, który zapewnia odprowadzenie ciepła dla każdego zwierciadła. Samo źródło lasera jest wyposażone w niezależne chłodzenie, dzięki czemu moc jest stabilna, zaś głowica laserowa nie ulega nadmiernemu zużyciu.
Stanowisko może zostać zintegrowane z linią produkcyjną, automatyzacja procesu cięcia znacząco przyspiesza cały proces obróbki. Tworzymy stanowisko „szyte na miarę”, tworzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa maszyn oraz laserów. Odprowadzanie toksycznych oparów jest niezbędne w przypadku laserowej obróbki tworzyw sztucznych, zaś oświetlenie wraz z bezpiecznymi osłonami zapewniają możliwość obserwacji procesu.
Dodatkowo, każdy detal posiada dedykowany układ montażowy, co zapewnia stabilną pozycję w czasie procesu. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia powtarzalności oraz bezpieczeństwa obróbki elementów. Różne materiały i kształty wymagają indywidualnie dopasowanych systemów ustalania pozycji i blokowania przemieszczeń. W połączeniu z utworzonym programem obróbki cały proces zapewnia wymaganą precyzję, zaś zastosowane techniki montażu pozwalają na skrócenie cyklu i zminimalizowanie przestojów w pracy maszyny.
Automatyczny magazyn narzędzi pozwala na wykorzystanie głowic ze złączami szybkiej wymiany, dzięki czemu wiele różnych zadań może być wykonanych w ramach jednego stanowiska. Robot odkłada narzędzie na swoje miejsce i zakłada kolejne, wybrane przez użytkownika. Jest to w pełni zautomatyzowany proces, za którego poprawne działanie odpowiadają pneumatyczne sprzęgi narzędzi. Możliwe jest wykorzystanie następujących głowic roboczych:
- Głowica tnąca laserem CO2
Zogniskowana wiązka lasera wraz z wysokociśnieniowym nadmuchem gazu zapewnia znaczną prędkość obróbki przy idealnej krawędzi cięcia - Głowica do spawania tworzyw sztucznych laserem CO2
- Głowica poprzez rozogniskowanie nie wykorzystuje zjawiska ablacji, lecz dostarcza energię cieplną do obiektu
- - Głowica do znakowania tworzyw sztucznych laserem CO2
Szybkie i trwałe znakowanie tworzyw sztucznych, numeracja części, kody kreskowe, QR, logotypy - Głowica do znakowania metali laserem Nd:Yag
Szybkie i trwałe znakowanie metali, numeracja części, kody kreskowe, QR, logotypy - Głowica do cięcia metali laserem włóknowym
Technologia dająca najbardziej optymalne parametry cięcia stali, precyzyjny system monitorowania odległości - Głowica do kontroli wizyjnej
Kontrola jakości, pozycjonowanie narzędzi - Głowice do transportu detali (chwytaki, ssawki,…)
Zapewnia pełną automatyzację procesu na linii produkcyjnej